راهنمای نصب و راه اندازی توکن ePass3003

اسفند 15, 1402
مراحل نصب  توکن ePass3003
کنترل صحت عملکرد توکن و ورود به توکن برای مشاهده اطلاعات داخل آن 
رفع مشکل قفل شدن توکن و فراموش کردن رمز توکن
نکات مهم
ePass3003

مراحل نصب توکن ePass3003

این توکن‌ها به صورت خودکار برنامه خودش را نصب میکنه. برای اینکه از نصب توکن مطمئن بشی، ابتدا توکن ePass3003 را به سیستم متصل کن. در کنار ساعت رایانه یک آیکون سبز رنگ با عنوان نرم افزار مدیریت توکن را میبینی.

آیکون نرم افزار مدیریت توکن ePass3003

 یک راه دیگه هم هست: مطابق شکل زیر به مسیر زیر در رایانه برو و از آنجا نرم افزار مدیریت توکن را اجرا کن:

Start Menu -> All Programs -> EnterSafe -> ePass3003 -> ePass3003 Token Manager

اجرای نرم افزار مدیریت توکن epass3003

اگه نرم افزار مدیریت توکن نصب نشه، به احتمال زیاد به این علته که در سیستم شما AutoRun برای CD-ROM غیرفعاله. در این صورت برای نصب توکن ePass3003 به MyComputer رایانه خودت برو. سپس بر روی CD-ROM جدید ایجاد شده توسط توکن که یک آیکون سبز رنگ شبیه توکن داره، دوبار کلیک کن (شکل زیر). 

در این مرحله میتونی نرم افزار مدیریت توکن را بر روی سیستم خود نصب کنی. پس از نصب، برای اینکه کنترل کنی که درست نشده، میتونی همون مراحلی که در بالا گفتم را انجام بدی.

درایو مدیریت توکن

کنترل صحت عملکرد توکن و ورود به توکن برای مشاهده اطلاعات داخل آن

بعد از اینکه مطمئن شدی که توکن ePass3003 به درستی نصب شده، بهتره قبل از اینکه از آن برای امضا در برنامه‌های مختلف استفاده کنی، اول کنترل کن که اطلاعات داخل توکن درست باشه و اگه تمایل داشتی میتونی برای امنیت بیشتر رمز توکن را عوض کنی.
برای این منظور ابتدا نرم افزار مدیریت توکن را از یکی از روشهایی که در بالا گفتم باز کن. بعد از باز کردن نرم افزار مدیریت، پنجره زیر را مشاهده میکنی.

در ادامه بر روی کلید Login کلیک کن. سپس برای ورود به سیستم توکن، رمز خودت را در قسمت User PIN مثل شکل زیر، وارد کن و روی دکمه OK بزن. 
توجه داشته باشید که رمز اولیه توکن ها 1234 است. در صورتی که مرکز صدور گواهی رمز دیگری به شما نداده باشه، میتونی از رمز 1234 برای ورود به نرم افزار توکن استفاده نمایید.

Login ePass3003

اگر رمز را اشتباه وارد کردی، پنجره زیر نمایان میشه و برای تلاش مجدد باید بر روی Yes کلیک کنی.
توجه: خیلی دقت کن که رمز توکن را صحیح تایپ کنی، در غیر اینصورت بعد از 5 بار اشتباه وارد کردن رمز، توکن شما قفل (Lock) میشه.

پس از ورود (Login) موفق به توکن، در پنجره سمت چپ و در قسمت TokenList میتونی مطابق شکل زیر اطلاعات توکن خودت را ذیل نام توکن مشاهده کنید. داخل توکن و در زیرشاخه‌ها باید بتونی اطلاعات publicKey، PrivateKey و همچنین در بالای PublicKey گواهی که به نام شما یا فرد مورد نظرتان صادر شده (با آیکون سبز رنگ) را رویت کنید.

در صورتی که تمامی موارد بالا را به درستی انجام بدی، توکن شما آماده کار با برنامه مورد نظرت به عنوان مثال سامانه ستاد ایران  است.

رفع مشکل قفل شدن توکن و فراموش کردن رمز توکن

 برای باز کردن توکن قفل شده، میتونی ابتدا نرم افزار مدیریت توکن نسخه ادمین را دانلود و نصب کنی.

بعد از دانلود و نصب برنامه‌ای که گفتم (نسخه ادمین)، آن را ا اجرا کن. بدین ترتیب پنجره زیر را مشاهده میکنی.

سپس بر روی دکمه فلش در سمت راست بالای کلید Exit کلیک نمایید. در ادامه کلید Unblock که برای قفل گشایی توکن است را مشاهده میکنید.

حالا دکمه Unblock ظاهر میشه، روی آن کلیک کن. 

سپس در پنجره زیر ابتدا SO PIN را وارد کن (توجه داشته باشید که SO پین اولیه توکن ها عبارت rockey می‌باشد). این عبارت را به دقت و با حروف کوچک وارد نمایید. سپس دوبار پین جدید مورد نظر خودت را در قسمت‌های New User PIN و Confirm تایپ کن. در انتها برای قفل گشایی توکن بر روی دکمه OK کلیک کن.

چنانچه SO PIN را صحیح وارد کردی، پنجره‌ای مشابه شکل زیر را میبینی که پیام Unblock Succeeded را نشون میده.

در غیر اینصورت پیام خطای زیر را مشاهده میکنی که Unblock Error را نشون میده.

دقت کن که فقط 5 بار میتونی SO PIN را اشتباه وارد کنی. اگر بیشتر از این تعداد اشتباه کنی، توکن شما SO PIN Blocked خواهد شد و دیگه نمیتونی از گواهی و زوج کلیدهای داخل توکن خودت استفاده کنی. در این صورت باید به مرکز مربوطه به عنوان مثال دفترخانه مراجعه کنی تا توکن شما را پاکسازی کامل (Initialize) کنن و مجددا گواهی امضا را برای شما صادر نمایند.

نکات مهم

خواهشمند میکنم از این مرحله به بعد در صورت بروز هر گونه مشکل و یا پیغام خطا در برنامه و یا سایتی که از آن استفاده میکنی، با گروه پشتیبانی برنامه مورد نظرت تماس بگیر و مشکل خودت را با سازمان مربوطه در میان بگذار.

مطمئن باش که توکن را به صورت کامل نصب کرده باشی و اشکال از توکن شما نیست. همچنین ممکنه برنامه ای که از آن برای صدور امضا استفاده میکنی، پیش نیازهایی لازم داشته باشه که این موارد را میتونی از کارشناسان سازمان مربوط به آن نرم افزار یا سایت بپرسی.

در صورت نیاز میتونی ویدئوی آموزشی مراحل نصب توکن ePass3003 را در زیر مشاهده کنی.

سبدخرید
فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری